Zlatá Ktiš, plavební klauza
.: Další cíl vyberte v menu nahoře

Ty nejkrásnější výlety po Novohradských horách.
Popis místa:
Největší z osmi plavebních klauz v oblasti Novohradských hor. Založena byla rodem Buquoyů na konci 18. století na říčce Švarcavě (dnes Černá) v nadmořské výšce 766 metrů. Pro plavbu dřeva dokázala zadržet až 100.000 metrů krychlových vody na ploše 5,24 ha. Stavba nádrže probíhala v letech v letech 1789 - 1796.
Přibližně ve stejné době, v roce 1791 na tomto místě vznikla osada zvaná Goldentisch. Měla 11 domů ve kterých žilo až 130 dřevorubců a vorařů převážně německé národnosti.
Při povodni v roce 1794 se hráz klauzy protrhla a hned o rok později byla nahrazena novou, ještě mohutnější. Ta vydržela až do tisícileté vody v srpnu 2002, kdy se protrhla podruhé. Naštěstí byla i tentokrát, v roce 2005 obnovena a zdokonalena novým, bezpečnějším přepadem.
Osada však nebyla po odsunu německých obyvatel po roce 1945 dosídlena a zanikla. Do dnešních dob se z ní zachoval pouze litěný kríž umístěný mezi dvěma kaštany na hrázi, pár ovocných stromů a trsy zlatožlutých narcisů, které každé jaro vykvétají na stejných místech jako kdysi.

Panorama Zlatá Ktiš:
.: klikněte na fotografii pro zvětšení (vyžadován flash)

panorama Zlatá Ktiš
Dostupnost:
Přístupná pěším a cykloturistům 2 km dlouhou cestou se zpevněným povrchem z osady Žofín (odbočka doleva těsně před vsí a před řekou).

Zajímavosti v okolí:
detail Žofínský prales, nejstarší prales ve střední Evropě
detail Huťský rybník, další z plavebních klauz
Černé Údolí, býv. skářská huť zřízená 1837.: Další tipy .: Diskuze .: Zajímavosti .: Encyklopedie .: Turistika .: Mapa