Merida Bike Adventure 2011
závod pro který bylo horské kolo stvořeno

6.7. 2011
Přijměte pozvání na česko-rakouský souboj na česko-rakouské hranici
Merida Bike Adventure 2011
Merida Bike Adventure 2011, Novohradské hory
(ilustrační foto, www.bike-adventure.cz)
Merida Bike Adventure (BA11), nejznámější domácí cyklistický bodovací závod dvojic, přivádí poprvé tisícovku účastníků tohoto originálního závodu do Novohradských hor. Na startu se potkají elitní závodníci z Česka, Rakouska, Švýcarska, Německa, Slovenska či Maďarska, ale také stovky rekreačních cyklistů. Závod se koná o víkendu 9. - 10.7.2011 a jeho centrum je v penzionu Kamínek u Nových Hradů. Pro veřejnost je připravena jednodušší varianta BA Open.

Merida Bike Adventure, oblíbená cyklistická akce, která se každým rokem koná v jiné lokalitě, zavítá poprvé ve své jedenáctileté historii na jih Čech. Letošní ročník proběhne v terénech, které jsou obecně mezi českými bikery poměrně málo známé, o to však atraktivnější. "Prostorem závodu budou terény Novohradských hor, přičemž některé kontrolní body budou umístěny i na cyklotrasách na rakouské straně hranice. Další část tratí povede po rovinaté třeboňské pánvi, kde si závodníci jistě rádi trochu odpočinou od novohradských kopců," uvádí ředitel závodu Kamil Arnošt.
Již je přihlášeno přes 1 100 závodníků z mnoha zemí Evropy a stále je možnost sehnat startovní číslo nebo se zúčastnit BA Open, tedy veřejného závodu „nanečisto“, který připravili pořadatelé z USK Praha.

Také hlavní favorité na celkové vítězství v tomto náročném dvoudenním klání se rekrutují z obou stran česko-rakouské hranice. Mezi nejzkušenější a papírově nejsilnější závodníky se řadí dvojice českých reprezentantů v MTBO (orientační závody na horských kolech - příbuzná disciplína Bike Adventure) Jiří Hradil a Marek Pospíšek, aktuálně na 4. a 10. místě světového poháru MTBO, startující za Merida Biking Team. Jejich největší soupeři budou zřejmě z rakouského týmu Thömus mtbo-austria.at Andy Rief (19. v SP) spolu se Švýcarem Beatem Schaffnerem (9. v SP). V ženské kategorii se Rakušanka Michi Gigon bude snažit převést své loňské vítězství v kategorii smíšených dvojic do čistě ženského podání. Startuje ve dvojici se Švýcarkou Christinou Schaffner (7. v SP), Michi Gigon je aktuálně dokonce na 2. místě světového poháru. Jejich největší soupeřky budou právě loňské vítězky této kategorie a současně také české reprezentantky MTBO Bára Chudíková (18. v SP) a Renata Paulíčková (9. v SP). Švýcarští a rakouští borci startují společně za rakouský tým Thömus mtbo-austria.at, který je díky tomu také hlavním kandidátem na vítězství v týmové soutěži, což by bylo vůbec poprvé, kdy by týmovou soutěž Merida Bike Adventure vyhrál zahraniční tým. Silným družstvem disponuje ale také Ekonom Praha či Merida Biking Team, zatímco jednoznačně nejpočetnějším týmem startovního pole jsou Klokani z Hradce Králové přihlášení v počtu 16 dvojic. Celkem bude na Merida Bike Adventure 2011 startovat tisícovka cyklistů z celého Česka, ale i bikeři ze Slovenska, Německa, Rakouska, Maďarska či Švýcarska.

Merida Bike Adventure - dva dny, ve dvojici, na kole a s mapou

Merida Bike Adventure je bodovací cyklistický závod dvojic, kde si účastníci volí trasu sami podle turistické mapy tak, aby během určeného časového limitu zvládli posbírat co nejvíce bodů z jednotlivých kontrolních stanovišť rozmístěných v prostoru závodu. Jedná se o závod dvouetapový, první den se jede 6 hodin, druhá etapa pak trvá 4 hodiny. Kolik každý závodník najede kilometrů, je tak dáno jeho fyzickou kondicí, ale i strategií, kterou zvolí při práci s mapou a vymýšlení optimální kombinace kontrol. Spokojení jsou bikeři, kteří zvládnou najet i přes 100 km, stejně jako cyklisté, kteří ve stejné době ujedou třeba jen 20 km, ale cestou si dají v hospodě na osvěžení jedno pivo. A jelikož se jedná o závod dvojic (mužských, ženských či smíšených), které se během závodu nesmí rozdělit, veškeré zážitky jejich prožívání v páru ještě násobí.

Speciální závod Loap BA Challenge pro nejnáročnější

Součástí BA11 je také speciální vložený závod pro ty nejnáročnější - Loap BA Challenge, při kterém si účastníci vezou s sebou všechno základní vybavení a noc mezi první a druhou etapou tráví na předem neznámém místě, v provizorním tábořišti někde na trase závodu. Této výzvě letos neodolalo 39 dvojic, které se mohou těšit na silné zážitky a romantiku spojenou s pobytem v krásné novohradské přírodě.

Pro začátečníky a na seznámení - BA Open

Pro veřejnost je připravena doprovodná akce BA Open, kdy mají zájemci o seznámení s tímto sportem příležitost vyzkoušet si takový závod nanečisto. V centru závodu si za drobný poplatek zakoupí mapu s kontrolami, vyzvednou si bodové hodnoty a mohou si zkusit naplánovat ideální postup a objet pár kontrol. Bez čipu a měření času, jen tak na zkoušku a pro radost.

Merida Bike Adventure se během své jedenáctileté historie stala nejvýznamnější akcí svého druhu v celé Evropě a pravidelně bývá o účast na ní velký zájem. "Věříme, že terény v okolí rakousko-české hranice účastníky závodu nadchnou a budou se sem v budoucnu rádi vracet," připomínají pořadatelé závodu význam akce pro zdejší region.

Aktuální informace jsou k dispozici na webové stránce závodu www.bike-adventure.cz

Text, foto a pozvánky:
www.bike-adventure.cz

Další Novinky Mapy Cyklistika Encyklopedie Diskuze