Zapomenutá jižní strana hor,
liduprázdno za hranicí.
reportáž, fotogalerie a tip na výlet

7.8. 2008
Čekali byste v rakouské části Novohradských hor davy turistů? Pak asi budete překvapeni. I v letní sezóně je tu místy větší klid a divočina, než u nás.
Na vrcholu Viehbergu
Vrchol Viehbergu (1.112 m) zeje přes léto prázdnotou.
Freiwald, to je rakouská část Novohradských hor s více než desítkou vrcholů přesahujících tisíc metrů. U většiny z nás bývá spojován s představou udržovaných turistických středisek, kde davy lidí proudí po vzorně udržovaných stezkách. Skutečnost je ale někdy dost odlišná. Pokud se rozhodnete udělat si výlet na nejvyšší vrchol celých hor, Viehberg (1.112 m), můžete se o tom přesvědčit na vlastní oči. Dokonce už vás při tom ani nikdo nebude kontrolovat na hranicích.
    Tradičním výchozím bodem pro turisty chtivé zdolat špici celého pohoří bývá obec Sandl, proslulá podobně jako kdysi Pohoří malovaním obrázků na sklo. Na ty ostatně můžeme narazit téměř na každém kroku, především v četných výklenkových kapličkách nazývaných lidově "Boží muka". Zaparkovat můžeme přímo pod lyžařskou sjezdovkou se třemi vleky. Mimo zimní sezónu zeje rozlehlé parkoviště i jeho okolí prázdnotou. V mapě červeně značený vycházkový okruh "Viehbergrundweg" s číslem trasy 6 vede asi o 50 metrů výše, souběžně se silnicí. Většina rozcestníků je provedena ve žluté barvě, některé starší šipky a cedulky s číslem 6 jsou ale červené. Ačkoli je celkem jedno, vydáme-li se kolem hory směrem vlevo nebo v pravo, jednoduší je nalézt cestu v prvním ze jmenovaných směrů. Převážná část trasy vede po lesních pěšinách případně po menších cestách se zpevněným povrchem, většinou skoro po vrstevnici. Na mnohých rozcestích ale není (zvláště v opačném směru) zcela zřejmé, kudy dál.
    Pro opravdové dobrodruhy je pak určen výstup na samotný Viehberg. Odbočka k vrcholu (Gipfelweg Viehberg) začíná v osadě Steinkreuz. Z asfaltové cesty se za poslední chalupou stává pěšinka mizející v metrovém kapradí. Kdo půjde rovnou za nosem, stále nahoru, nemůže naštěstí zabloudit. Tu a tam dokonce narazíme na červenou tabulku se značkou (tentokrát č. 3), takže se můžeme ujistit, že jdeme správně. Vítězný pocit na vrcholu trochu kazí chátrající vleky a můstky a také absence jakéhokoli výškového bodu, na jaký jsme zvyklí na významných vrcholech u nás. Naopak potěšující je pěkný výhled na protilehlý Kamenec a okolní vrcholy. Cestu dolů si lze razantně zkrátit po sjezdovce zpátky na parkoviště.
    Okruh kolem Viehbergu můžeme stihnout cca za 1 h 15 min, výstup na vrchol je individuální, podle míry bloudění trvá nejméně od 20 minut. Teprve když uvidíte zřídka prošlapávané cesty, přestanete se divit, že na trase nepotkáte ani živáčka. To je značný rozdíl i oproti neznačené, ale frekventované trase na náš Kamenec.
Fotogalerie:
Pokud ji nemůžete spustit, stáhněte si novější verzi Vašeho prohlížeče.

viehberg1.jpg viehberg10.jpg viehberg2.jpg viehberg3.jpg viehberg4.jpg

viehberg5.jpg viehberg6.jpg viehberg7.jpg viehberg8.jpg viehberg9.jpg


Powered by myPh3 1.0.2 by Eric Kok
Text a foto:
Karel Zelený, Novohradky.info

Rakouská část Další Novinky Mapy Turistika Encyklopedie Diskuze