Sníh je zase pryč, zima končí
reportáž, fotogalerie a tip na výlet

27.3. 2008
Jaro přichází letos podruhé. A jak vlastně funguje pohyb přes hranice uvnitř Schengenu?
Hraniční kámen u Lužního potoka
Hraniční kámen u Lužního potoka pod Jelením hřbetem
Ačkoli to ještě na začátku týdne na horách vypadalo na druhou zimu, sníh už taje i ve vyšších polohách. Na Dobré Vodě byste po něm dnes nenašli ani památky, na Hojné Vodě se drží poslední zbytky. Výrazně lepší to není ani výš, tam je sice sněhu možná po kotníky, ale je mokrý, spíš pro zlost než pro radost. Na Mlýnském rybníce taje led a cesty v okolí jsou pokryté směsí bláta, sněhu a větví padajících z náklaďáků svážejících dřevo z polomů. Jinak nikde ani živáček, turistická sezóna v Novohradských horách ještě nezačala.
Už více než tři měsíce je Česká republika součástí Schengenské dohody, bez omezení se tak můžeme pohybovat přes hranice kdekoli, třeba uprostřed lesa. Vyzkoušeli jsme tedy, co to obnáší. Pokud se vydáte například od Mlýnského vrchu, směrem do Rakouska, není to z počátku problém, cesta končí až asi sto metrů před hranicí. Odtud je třeba vydat se zarostlou cestičkou mírně vpravo od Lužního potoka, dokud je sníh je to lepší, než se bořit do vrstev nasáklého mechu. Státní hranici nelze přehlédnout, je to něco mezi cestou a korytem potoka značeného historickými patníky. Vydáme-li se doleva do asi padesát metrů po hranici a u kamenného patníku s označením IV/28 odbočíme lesem doprava do Rakouska, po zhruba dalších sto metrech se vynoříme přímo na cestě, značené trochu chaoticky jako 8, Route 3 a Xundwärts. Odtud je možné pokračovat doleva do Lauterbachu (asi 3 km), nebo doprava k Hubertushütte a dál do Hirschenwiesu (cca 2 km) a dál třeba na nepřehlédnutelný vrchol Nebelstein (1.017m) nebo kamkoli jinam.
Jak je tedy vidět, chodit se dá bez obav sem a tam, ani nezaregistrujete, že jste už v Rakousku, jediný problém je tady i jinde, dosud neexistující propojení cest těsně kolem hranic. Kdo ví, jak dlouho bude trvat, než se znovu prošlapou.

Autor:
Karel Zelený, Novohradky.info

Fotogalerie:
Pokud ji nemůžete spustit, stáhněte si novější verzi Vašeho prohlížeče.

n29a.jpg n29b.jpg n29d.jpg n29e.jpg n29f.jpg

Powered by myPh3 1.0.2 by Eric Kok

.: Další Novinky .: Mapy .: Turistika .: Encyklopedie .: Diskuze .: Úvod