Výsledky fotografické soutěže
hodnocení poroty a uživatelů

Fotografická soutěž 2007

13.10. 2007

Celé léto se těšila vaší oblibě fotografická soutěž s mottem "Novohradské hory: Nádherná divočina. Divoký ráj." Zájem o ni byl značný a celková úroveň zaslaných snímků poměrně vysoká. Nemalý byl i zájem o hlasování v soutěži. Teď je tu konečně také očekávaný závěrečný verdikt poroty.
Uživatelské hlasování:Hodnocení poroty:
1. Podvečerní mlha, Aleš Menhart1. Cesta z Dobré Vody na Hojnou Vodu,
Zdeňka Jurašová
2. Válce sena, Alexandra Petričková2. Zimní pastviny, Jan Sommer
3. Zvonice, Jakub Plešinger3. Potok, Daniel Dvořák
4. Druhá strana hor, Dobromila Sedláková
5. Podzimní mlhy nad Hojnou Vodou,
Zdeňka Jurašová

Vítězové soutěže v kategorii cena poroty:
1. místo: Cesta z Dobré Vody na Hojnou Vodu
1. místo: Cesta z Dobré Vody na Hojnou Vodu,
Zdeňka Jurašová
2. místo: Zimní <b>pastviny, Jan Sommer
2. místo: Zimní pastviny, Jan Sommer
3. místo: Potok, Daniel Dvořák
3. místo: Potok, Daniel Dvořák

Fakta o soutěži
Letní fotografická soutěž na téma "Novohradské hory: Nádherná divočina. Divoký ráj." pořádaná Turistickým informačním portálem Novohradky.info a Novohradskou občanskou společností, o.p.s. skončila. Do soutěže bylo zasláno celkem 71 snímků od 27 autorů. Nejmlaší účastnici bylo 8 let. Nejčastějšími žánry byla krajina a příroda, dále pak architektura a zvířata, snímků lidí se zůčastnilo překvapivě málo.
V uživatelské části soutěže bylo o vítězích rozhodnuto poměrně jednoznačně.
Čtyřčlenná odborná porota ve složení: Karel Zelený, Pavel Červinka, Milan Koželuh a Vít Smolek konstatovala, že většina fotografií je velmi zdařilá. Přesto však museli být vybráni vítězové i v této kategorii.

Vítězové, cena poroty
Se značným náskokem (celkem 11 bodů) nakonec vyhrál působivý černobílý snímek Zdeňka Jurašové s lakonickým názvem "Cesta z Dobré Vody na Hojnou Vodu". Ocenění si autorka zasloužila nejen za odvahu, se kterou se pustila do černobílé fotografie, ale především za jedinečné zachycení mizivého okamžiku. Vznikl tak snímek, který maximálně vystihuje daný moment a který nelze jen tak přehlédnout. Samozřejmostí je v tomto případě bezchybné zvládnutí kompozice a technická kvalita.
Dále porotu zaujala a druhé místo (7 bodů) získala fotografie "Zimní pastviny" od Jana Sommera. Autor zde bravurně vystihl kouzlo zimního večera na loukách u osady Klení poblíž Benešova nad Černou. Přednostmi tohoto snímku jsou kromě jiného velmi příjemná a zajímavá barevnost, originalita a vyvážená kompozice.
Třetím místem (6 bodů) porota ocenila snímek "Potok" autora Daniela Dvořáka. Ačkoli zachycuje říčku Stropnici v hojně navštěvovaném a fotografovaném Terčině údolí, přece jen svou přirozeností, kvalitou a dynamikou podstatně předstihuje běžný průměr. Dobře zvolený úhel pohledu a mírné naklonění přístroje (ať už záměrné nebo nikoli) z něj dělá lákavou pozvánku do této části Novohradských hor.

Vítězové, uživatelské hlasování
Samostanou kategorií fotosoutěže bylo uživatelské hlasování. I to dopadlo velmi jednoznačně, možná až příliš. Zarážející je několikanásobný náskok některých fotografií. Z toho plyne poučení, že napříště bude nutné technicky zdokonalit obranu proti vícenásobnému hlasování, abychom vyloučili možnost zneužití hlasovacího systému. V každém případě i uživatelé a návštěvníci portálu Novohradky.info svými hlasy vybrali velmi zajímavé a originální snímky.
Na prvním místě uživatelské soutěže se s počtem 501 hlasů umístila fotografie Podvečerní mlha nad přehradou od Aleše Menharta. Jak sám její název napovídá, zachycuje s charakteristicky sporou večerní barevností fotograficky vděčný meteorologický jev, mlhu v údolí poblíž Děkanských skalin. Druhé místo obsadila s počtem 385 hlasů Alexandra Petričková za snímek Válce sena. Banální námět balíků se senem ozvláštňuje velmi nezvyklé lokální osvětlení způsobené náhlým protržením mračen. Díky němu vzniká i zajímavá barevná škála plynule přecházejících nejrůznějších odstínů zelené. Třetí místo jste vašimi hlasy přidělili Jakubu Plešingerovi za fotografii Zvonice. Námětově se jedná zřejmě o nejčastěji zachycovaný objekt, dřevěnou zvonici u Pasek pod Dobrou Vodou. Nutno dodat, že se v krajině vyjímá opravdu hezky. Čtvrté místo patří Dobromile Sedlákové za snímek pořízený v ATC Veveří, Druhá strana hor, jeden z mála snímků osob. Pátým místem jste odměnili Zdenku Jurášovou, jedinou autorku oceněnou zároveň také odbornou porotou. V uživatelské soutěži zabodoval s 95 hlasy její snímek Podzimní mlhy nad Hojnou Vodou.

Vítězové soutěže v kategorii uživatelské hlasování:
1. místo: Mlha nad přehradou, Aleš Menhart
1. místo: Mlha nad přehradou,
Aleš Menhart
1. místo: Mlha nad přehradou, Aleš Menhart
2. místo: Válce sena,
Alexandra Petričková
Zvonice,<br> Jakub Plešinger
3. místo: Zvonice,
Jakub Plešinger
Druhá strana hor,<br> Dobromila Sedláková
4. místo: Druhá strana hor,
Dobromila Sedláková
Podzimní mlhy nad Hojnou Vodou,<br> Zdenka Jurášová
5. místo: Podzimní mlhy nad
Hojnou Vodou, Zdeňka Jurašová
Ceny věnované sponzory soutěže
Ceny věnované sponzory
soutěže
Pořadatelé soutěže děkují tímto všem fotografům i hlasujícím a těší se na vaši účast i v dalším ročníku.
Výhercům tímto blahopřejeme a mohou se mohou těšit na některou z cen věnovanou nakladatelstvím Baset (Encyklopedie Novohradské hory a Novohradské podhůří, Vltavotýnský poutník, Českobudějovický poutník, František Krátký - český fotograf před 100 lety) a společností Humi Outdoor (poukázky na nákup outdoorového zboží v hodnotě 250 Kč), které obdrží poštou do 14 dnů.
A pokud jste letos nevyhráli, nezoufejte, foťte dál a určitě to zkuste zase za rok.
Turistický informační portál Novohradky.info
Turistický informační
portál Novohradky.info,
pořadatel soutěže
Novohradská občanská společnost o.s. (NOS)
Novohradská občanská
společnost (NOS),
spolupořadatel soutěže
Nakladatelství Baset, partner soutěže
Nakladatelství Baset,
partner soutěže
Humi Outdoor s.r.o., partner soutěže
Humi Outdoor s.r.o.,
partner soutěže


Pořádá:
Pořadatelem soutěže Turistický informační portál Novohradky.info. Spolupořadatelem je Novohradská občanská společnost (NOS). Vyhodnocení soutěže proběhne do 15.10.2007. Kompletní výsledková listina bude zveřejněna na internetových stránkách (ke stažení zde). Výhercům hlavní i uživatelské soutěže pořadatel zašle jejich výhru na jejich poštovní adresu uvedenou při odeslání soutěžních snímků do 14 dnů ode dne vyhlášení soutěže. Pořadatel si vyhrazuje právo upravit pravidla a podmínky včetně doby jejího trvání. Ze soutěže jsou vyloučeni autoři portálu Novohradky.info a členové poroty.


.: Prohlédnout soutěžní fotografie .: Další Novinky .: Diskuze .: Kontakt