Historické fotografie Nových Hradů a Novohradska
článek a tip na web

6.8. 2007
Prohlížíte si rádi staré pohlednice a fotky? Umíte ocenit kouzlo stoletých černobílých fotografií? Pokud vám navíc není lhostejná historie oblasti Novohradských hor a Novohradska, následující článek vás jistě potěší.
Senoseč na Novohradsku, srpen 1942
Senoseč na Novohradsku, srpen 1942.
Vše začalo před osmi lety v létě 1999, kdy Novohradská občanská společnost (NOS) připravila výstavu „Hledání novohradské historie“ o Novohradsku ve 20. století. Většina vystavovaného materiálu byly staré fotografie od pamětníků, z kronik a archivů. Tato výstava byla pro NOSku první aktivitou a stala se inspirací pro některou její další činnost. Především pak pro vyznačení cyklotrasy „Pamětí Novohradska“ a vydání stejnojmenné knihy. I tato kniha obsahovala staré fotografie, jejichž sbírka se opět o něco rozrostla.

Poté se ale archiv stal jen krabicí se spoustou rozházených a nepopsaných fotek, negativů, kopií a listin. Mým cílem se před třemi lety stalo fotografie v krabici převést do digitální podoby. Tato práce se mi zalíbila, a tak jsem si řekl, že tyto fotografie umístím na web a pokusím se dohledat popisky a informace o fotografiích. Beta verzi vytvořenou zhruba před rokem nyní nahradila nová, na databázi založená finální verze. Ve chvíli, kdy píšu tento text, obsahuje 291 fotografií, z čehož polovinu tvoří staré fotografie Nových Hradů. Ale ani to není zdaleka konečné číslo. Připraveno je zhruba dalších 100 fotek a existují zdroje, ze kterých snad bude možné získat další fotografie a aktualizovat tak tyto internetové stránky.

Historické fotografie“ jsou ovšem součástí většího projektu NOSky „Příběhy novohradských domů“, o historii Nových Hradů. Web „Příběhů“ začne fungovat v září až říjnu tohoto roku a nabídne spoustu informací a obrazového materiálu o jednotlivých domech a historických objektech, řemeslech, která se v nich provozovala, příbězích pamětníků, rodu Buquoyů a možná zde bude i interaktivní hra. Víc ale neprozradím. Jen v polovině srpna se můžete těšit na přibližně 30 ilustrací Adolfa a Karla Liebschera z knihy Augusta Sedláčka „Hrady, zámky a tvrze království českého“ z druhého vydání roku 1932.


Odkazy:
Adresa historických fotografií: pokračovat fotografie.novehradyhistorie.cz
Adresa ilustrací: pokračovat ilustrace.novehradyhistorie.cz

Autor:
Michal Jarolímek ml.

Ukázky:
klikněte pro zvětšení a vraťte se tlačítkem Zpět

Senoseč na Novohradsku, srpen 1942
Senoseč na Novohradsku, srpen 1942
Panorama Nových Hradů

Panorama Nových Hradů
Zámek na Nových Hradech
Zámek na Nových Hradech

.: Další Novinky .: Encyklopedie .: Diskuze .: Historické mapy .: Úvod