Zákaz vstupu do lesů
aktualita / upozornění

15.5. 2007
Lednový orkán Kyril, který jen v Novohradských horách skácel téměř milion stromů, má další velmi nepříjemné, následky: Zákaz vstupu do lesů platný až do konce července.
Zpracované smrkové kmeny připravené k odvozu
Zpracované smrkové kmeny poblíž Žofínského pralesa.
Podle lesníků dochází, obzvlášť v návětrných oblastech, k neustálým a nečekaným pádům větví nebo celých stromů. Proto přijal Krajský úřad Jihočeského kraje na žádost LČR mimořádné opatření zakazující vstup do lesních porostů. Jeho cílem má být ochrana turistů a urychlená likvidace polomů. Omezení se vztahuje na celou oblast obhospodařovanou Lesní správou Nové Hrady v období od 30. 4. 2007 do 30. 7. 2007. Přístupové cesty do lesů by měly být označeny zákazovými tabulemi.
Jedná se o správní obvody měst Nové Hrady, Trhové Sviny, České Velenice, Suchdol nad Lužnicí, dále pak obcí Borovany, Horní Stropnice, Malonty, Pohorská Ves a dalších. Argumentem pro toto rozhodnutí je hrozící "akutní nebezpečí ohrožení zdraví a bezpečnosti občanů - návštěvníků lesa" a také probíhající "zpracování polomového dříví těžkou lesní technikou" a pohyb odvozních souprav po lesních cestách. Dalším důvodem byl i smrtelný úraz návštěvníka lesa, způsobený pádem části stromu.
Za porušení zákazu vstupu hrozí až tisícikorunová pokuta.
Majitelé penzionů a hotelů se ale na léto připravují jako obvykle a nemají v plánu žádná zvláštní omezení. Nejpozději v polovině prázdnin by měla být platnost omezení definitivně ukončena.Autor:
Karel Zelený
Novohradky.info
Podívejte se také na související odkazy dole. Pro vaše názory je tu diskuze. Nebo můžete hlasovat v anketě..: Fotogalerie .: Video čt24 .: Úřední rozhodnutí .: Diskuze .: Další Novinky .: Úvod