Na skok k sousedům
Reportáž

11.3. 2007
Rakouská část Novohradských hor - Freiwald, to není jen více než desítka hor nad tisíc metrů, ale také malebná údolí s průzračnými říčkami a starými vodními mlýny. A to vše co by kamenem dohodil, alespoň pro Jihočechy.
Quas, chalupa s doškovou střechou pod Viehbergem
Quas, chalupa s doškovou střechou pod Viehbergem (1.112 m)
Máte už Novohradky prochozené křížem krážem v létě i v zimě, pěšky, na běžkách a na kole, znáte tu každý kopec, potok i zaniklou osadu?
I když to možná není váš případ, můžete se přesto podívat i za hranice, jak se vyvíjel život pár kilometrů za dráty železné opony. Tam kde život nevymizel a nic nebylo hromadně demolováno a ničeno. Namísto nedotčené přírody, jak ji známe z české části Novohradských hor, se tam dále rozrůstaly malé vesničky, zemědělská stavení, vše plynulo dál přirozeným tempem a směrem.
Ostatně, nic nového, tohle asi každý ví. Určitě ale stojí za to vidět to na vlastní oči. Není nic jednoduššího než přejet hranici na některém z přechodů, v Dolním Dvořišti nebo Nových Hradech a vydat se třeba po stopách Řemesla na řece, objevovat staré mlýny a hamry nejen podél horního toku Malše. Lákají vás spíše hory? I těch nad tisíc metrů je tu víc než dost, nejvyšší z nich, Viehberg nedaleko Sandlu měří 1.112 metrů. Tam teď ještě můžete najít poslední zbytky letošního sněhu. Dole v údolích už kvetou sněženky. A nakonec tip pro milovníky historie a architektury, Weitra (česky Vitoraz), krásné historické městečko se zajímavým hradem, jen 15 kilometrů jižně od Nových Hradů.
A jestli se vám nechce jezdit do Rakouska, je tu spousta neméně zajímavých a krásných míst i v české části Novohradek.

Fotogalerie:
klikněte pro zvětšení a vraťte se tlačítkem Zpět

Boží muka, Leopoldschlag Dorf
Boží muka, Leopoldschlag Dorf
Most přes Malši, Šejby/Harbach
Most přes Malši, Cetviny/Hammern
Lexmühle, mlýnské ozubené kolo
Lexmühle, mlýnské ozubené kolo
Turistický rozcestník u Hammern
Turistický rozcestník u Hammern
Sněženky na břehu Malše
Sněženky na břehu Malše
Soutok Malše a Felberbachu
Soutok Malše a Felberbachu
Weitra (Vitoraz), hrad
Weitra (Vitoraz), hrad
Historické domy na náměstí ve Weitře
Historické domy na náměstí ve Weitře


Text a foto:
Karel Zelený
Novohradky.info


.: Další Novinky .: Řemeslo na řece .: Freiwald .: Diskuze .: Kontakt