Zima je pryč
Reportáž

3.3. 2007
Uplynulo šest týdnů od větrné vichřice, která se přehnala i nad Novohradskými horami. Sněhu jsme si ale na rozdíl od větru letos příliš neužili a zima je už nenávratně pryč.
Smrkové kmeny pod Farským vrchem
Smrkové kmeny pod Farským vrchem (818 m)
Následky vichřice v polovině ledna jsou v Novohradských horách patrné téměř na každém kroku i na počátku března. Tisíce popadaných stromů leží dosud na svém místě, i když je třeba dodat, že těžařské společnosti nezahálí a řev motorových pil se rozléhá široko daleko. Častěji než srnu nebo zajíce tu můžete potkat traktor nebo náklaďák odvážející smrkové kmeny. Zákaz vstupu do lesů byl již odvolán a tak jsou hory pro turisty a cyklisty opět bez problémů přístupné. Doufejme, že do léta bude převážná část vývratů zpracována a zavládne tu zase starý klid.
Nejméně nadšení z letošní zimy jsou pravděpodobně běžkaři a další milovníci sněhu a zimních sportů. Ti si tedy na své příliš nepřišli. Teď už je jasné, že zima je pro tentokrát definitivně pryč. Zbytky sněhu najdete v Novohradských horách už jen stěží a zpod opadaného listí se na světlo derou první nedočkavá kvítka. Pro ty, kteří si rádi vychutnají liduprázdnou horskou krajinu je právě ideální čas pro krásný předjarní výlet do Novohradek.


Fotogalerie:
klikněte pro zvětšení a vraťte se tlačítkem Zpět

Polom u Bělé
Vyvrácené stromy u cesty poblíž Bělé
Pohled z Dolního Příbraní na Kobylí vrch
Pohled z Dolního Příbraní na Kobylí vrch (899 m)
Rašící Plicník měkký
Rašící Plicník měkký (Pulmonaria mollis)
Boží Muka u cesty nad Dolním Příbraním
Boží Muka u cesty nad Dolním Příbraním


Autor:
Karel Zelený
Novohradky.info


.: Další Novinky .: Mapy .: Mapa webu .: Diskuze .: Kontakt